а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудорија

мн. лудории
Вид збор: Именка, женски род
Непромислена постапка.
Англиски: folly
Примери:
Децата на снегот правеа бесмислени лудории.
Карневалски лудории.
Гимназијалците цел месец зборуваа за лудоријата што ја направиле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи