а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лојоса

лојосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане дебел.
Англиски: fatten Албански: trash
Примери:
Целиот лојосал.
2. Направи со многу лој.
Англиски: fatten Албански: trash
Примери:
Ја лојоса манџата.
3. За маст, кога на одредена температура ќе се здрви или ќе се расипе.
Англиски: harden Албански: forcoj
Примери:
Маслото лојоса.
4. (се лојоса) Се здебели.
Англиски: fatten Албански: trash
Примери:
Целиот се лојоса.
5. (се лојоса) Се здрви, стане цврст.
Англиски: harden Албански: forcohet
Изведенки
1. лојосува несв.
(се) лојосуваат
2. лојосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК