а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лојалист

мн. лојалисти
Вид збор: Именка, машки род
Оној кој е верен на моменталниот владетел, власт или систем, особено во време на бунт.
Англиски: loyalist
Употреба: Политика
Примери:
После американсата револуција, околу 15% од лојалистите заминаа во други делови на британската империја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи