а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоѓија

мн. лоѓии
Вид збор: Именка, женски род
Балкон вовлечен во внатрешниот дел.
Англиски: loggia
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи