а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоткар

мн. лоткари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што управува со лотка.
Англиски: boatswain
Употреба: Архаизам
Примери:
На крмата седеше лоткар.
Лоткарот мавташе со веслото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи