а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лотарија

мн. лотарии
Вид збор: Именка, женски род
Игра на среќа со извлекување нумерирани лозови.
Англиски: lottery Германски: Lotterie
Примери:
Државна лотарија.
Доби на лотарија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи