а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лос

мн. лосови
Вид збор: Именка, машки род
Вид елен со големи лопатести рогови; северен елен.
Латински: Cervus аlсеѕ Англиски: elk
Употреба: Зоологија
Примери:
Лосот е најголем од сите елени, а може да биде долг и повеќе од 3 метри и тежок до 700 килограми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи