а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лосос

мн. лососи
Вид збор: Именка, машки род
Крупна риба со валчесто тело и црвено месо, што живее во северните мориња, а икрата ја положува во слатки води.
Латински: Salmo salar Англиски: salmon
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи