а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лопув

мн. лопуви
Вид збор: Именка, машки род
1. Bид даб со големи лисја.
Латински: Quercus conferta Англиски: oak Албански: lloj lisi
Употреба: Ботаника
Примери:
Седна под сенката на џиновскиот лопув.
2. Билки со големи и широки листови што растат на влажни места.
Латински: Petasites hibridus Англиски: Common Butterbur Албански: lloj bime shëruese
Употреба: Ботаника
Примери:
Лопувот ја обраснал нагноената земја на трлата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи