а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лопата

мн. лопати
Вид збор: Именка, женски род
Орудие со долга рачка и долен плоскат проширен дел (железен или дрвен) за црпење, пресипување, ринење ситен материјал (песок, земја, жито итн.), основен алат за работа со несврзани материјали.
Англиски: shovel
Примери:
Го вееше житото со лопата.
Рине снег со лопата.
Изрази
Има со лопата да ринеш - многу се; има нешто во големо количество.
Изведенки
лопатче ср.
мн. лопатчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи