а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Работа во која сите материјали и упатството за работа се испорачани, а останува да се додаде човечкиот труд.
Германски: Lohn Албански: pagë
Употреба: Економија , Нестандарден збор
Примери:
Нашата текстилна индустрија работи на лон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи