а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лонџа

мн. лонџи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50709
1. Управа на еснафско здружение.
Англиски: guild Турски: lonca Албански: esnaf, gidë
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Отсекогаш ја почитувале управата на лонџите.
2. (само едн.) Bид детелина што служи за исхрана на добитокот.
Англиски: clover Турски: yonca Албански: tërfil, jonxhë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја искоси лонџата.
Им даде на кравите лонџа.