а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лонче

мн. лончиња
Вид збор: Именка, среден род
Мал и длабок валчест емајлиран сад, што служи за црпење или подгревање течност.
Англиски: cup
Примери:
Со лонче црпеше вода од котелот.
Испи едно лонче млеко.
Го стави лончето со млеко на огнот.
Изрази
Ги измешал лончињата - не ја разбрал работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи