а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лонец

мн. лонци
Вид збор: Именка, машки род
Голем и длабок валчест емајлиран сад со една или со две рачки од страна, што служи за готвење или чување храна.
Англиски: pot
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Црпеше манџа од големиот лонец.
Лонец со маст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи