а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лонгета

мн. лонгети
Вид збор: Именка, женски род
Направа од цврст материјал што служи за имобилизација на повреден дел од телото.
Употреба: Медицина
Примери:
За да се постави потпора на рачниот зглоб, лонгетите се поставуваат и од воларна и од дорзална страна.
Завој е парче материјал кој се користи за да се поддржи медицинско средство како што е преврска или лонгета, или самостојно да пружи подршка на телото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи