а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ломи

ломат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Крши нешто.
Англиски: break Албански: thej
Употреба: Народна поезија
Примери:
Коски ломи.
Ломи прсти.
2. мачи, измачува, колеба
Англиски: torment Албански: mundoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го ломеше голем јад.
Сон го ломи.
3. (се ломи) се колеба, се двоуми
Англиски: doubt Албански: hamendem, druhem
Употреба: Преносно значење
Изведенки
ломење ср.
мн. ломења
Пример: Во моменти на ломења, раслојувања и колебања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи