а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ломиште

мн. ломишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место со исечена шума и камењар.
Примери:
Се протнуваше низ ломиштата од гранки и струполени буки.
2. Место во река каде што се задржале гранки и др.
Примери:
Водата заплискуваше во каменот и ломиштето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи