а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ломбак

мн. ломбаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31133
Крупен и тромав човек.
Употреба: Разговорно
Примери:
Од седење и спиење ломбак се станува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК