а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локум

мн. локуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7165
Слатки од нишесте, брашно, шеќер, ореви и др.
Англиски: turkish honey Турски: lokum Албански: llokum
Употреба: Гастрономија
Примери:
кутија локум
локум со ореви
Изрази
Локум муабет - пријатен разговор.
Изведенки
локумче ср.
мн. локумчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК