а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локомоторен

локомоторниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на движење.
Англиски: locomotive
Употреба: Технологија
2. Што се на мускулите или на нервите што го поттикнуваат движењето.
Англиски: locomotive
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи