а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локна

мн. локни
Вид збор: Именка, женски род
Извиткано перче коса.
Англиски: curl Германски: Locke
Примери:
Си виткаше локни cо показецот.
Русите локни и беа паднале на челото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи