а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локва

Види и: лочка (ж.)
мн. локви
Вид збор: Именка, женски род
1. лочка
Англиски: puddle Албански: llogaçe
2. Вдлабнатина со дождовна вода.
Англиски: puddle Албански: pellg, llofkë
Изведенки
1. локвиште ср.
мн. локвишта
аугм.
2. локвиче ср.
мн. локвичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи