а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локација

мн. локации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6211
1. Место, положба на некој објект.
Англиски: location Албански: lokacion
Примери:
Определи локација.
2. Место одредено за подигање објекти.
Албански: lokacion, vend
Примери:
Издаде локација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК