а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локан

мн. локани
Вид збор: Именка, машки род
Метален сад во кој се става распален дрвен јаглен или жар за загревање на соба, јадење и друго.
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи