а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локалпатриотизам

локалпатриотизмот
Вид збор: Именка, машки род
Претерана љубов и приврзаност кон родниот крај и кон сѐ што произлегува од него; пристрасност кон своето место.
Употреба: Политика
Примери:
Гласачкиот чин имаше нагласен локалпатриотизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи