а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локалитет

мн. локалитети
Вид збор: Именка, машки род
Место, предел, крај со специфичноста на својата положба и услови и сл.
Англиски: locality
Примери:
археолошки локалитет, антички локалитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи