а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локализира

локализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Ограничи, ограничува на едно место, оневозможи, оневозможува ширење на нешто.
Англиски: localize Албански: lokalizoj
Примери:
Го локализираа пожарот.
Ке ја локализираат епидемијата.
2. Одреди, одредува каде се случува или се наоѓа нешто.
Англиски: localize Албански: lokalizoj
Примери:
Го локализираа местото каде почнал пожарот.
Изведенки
локализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи