а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локализиран

локализираниот
Вид збор: Придавка
Што е ограничен на едно место.
Англиски: localized
Примери:
Пожарот е локализиран.
Изведенки
локализираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи