а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локализам

(едн.) локализмот
Вид збор: Именка, машки род
Залагање за тесно сфатени интереси врзани за определено место или крај, што е во спротивност со интересите на пошироката заедница.
Употреба: Политика
Примери:
прифаќање на локализмот, заедницата и семејните врски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи