а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локален

локални
Вид збор: Придавка
Што е ограничен на едно место, што е својствен за една средина.
Англиски: local Албански: lokalizuar
Примери:
локалниот сообраќај
локален говор
локална анестезија
Изведенки
локалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи