а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоз

мн. лозови
Вид збор: Именка, машки род
лотариски лист
Англиски: ticket
Примери:
Отиде во лотаријата да купи лоз.
продавач на лозови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи