а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозје

мн. лозја
Вид збор: Именка, среден род
Земјиште засадено со винова лоза.
Англиски: vineyard
Употреба: Земјоделство
Примери:
Лозјето го копаа и режеа напролет.
Отидоа на лозје.
Изрази
Страв лозје чува - внимателно приоѓање на некоја работа; никој не е подобар чувар од стравот.
Изведенки
лозјенце ср.
мн. лозјенца
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи