а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозов

лозовиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лоза, што е од лоза.
Англиски: vine Албански: hardhie
Употреба: Ботаника
Примери:
лозов лист, лозови ветки
лозова ракија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи