а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозница

мн. лозници
Вид збор: Именка, женски род
Винова лоза што се вие на леса и друго.
Англиски: grape-vine Албански: pjergull
Употреба: Ботаника
Примери:
Застана под разлистаната лозница.
Тремот беше обраснат со лозници.
Изведенки
лозничка ж.
мн. лознички
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи