а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лози

(се) лозат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се вие како лоза, расте во долги гранки како лоза.
Примери:
Бршленот се лози по оградата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи