а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозиште

мн. лозишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што некогаш имало лозја.
Албански: vend ku ka pas vreshtë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Беше скриен во старото лозиште.
2. Место со лозја.
Англиски: vineyard Албански: vend me vreshtë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Од невремето целото лозиште беше уништено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи