а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозар

мн. лозари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со лозарство.
Англиски: winegrower
Употреба: Економија
Примери:
Лозарот ги кроеше лозниците.
Изведенки
лозарски прид.
лозарскиот
Што се однесува на лозар или на лозарство.
Пример: лозарски ножици, лозарски реони
FlexiMac
 менување на македонски глаголи