а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лозарство

мн. лозарства
Вид збор: Именка, среден род
1. Земјоделска гранка што се занимава со одгледување винова лоза.
Англиски: winegrowing Албански: vreshtari
Употреба: Земјоделство
2. Наука за одгледување винова лоза.
Англиски: viticulture Албански: vreshtari
Примери:
Лозарството како стопанска гранка спаѓа во растителното производство.
Лозарството е применета наука што ја проучува виновата лоза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи