а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ложи

ложат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Става облоги на болно место.
Англиски: wrap Албански: vë pacë varre
Употреба: Медицина
Примери:
Цела ноќ го ложеше детето со ладни облоги.
Го ложеше удреното место со кромид и сол.
2. (се ложи) Става облоги на себе си.
Англиски: wrap Албански: vë pacë varre
Примери:
Се ложеше на болното место.
3. Пали оган, става дрва во печка и сл.
Англиски: heat Албански: ndez, kallë
Изведенки
ложење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи