а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ложилница

мн. ложилници
Вид збор: Именка, женски род
Станица во која се произведува топлинска енергија.
Англиски: heating station
Употреба: Технологија
Примери:
За време на војната железничките станици, работилниците и ложилниците биле разурнати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи