а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ложа

мн. ложи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14076
1. Посебно ограден дел во театар или во сала за приредби, со засебен влез и удобни седишта, најчесто наменет за угледни посетители.
Англиски: box Албански: lozhë
Примери:
Царска ложа.
Седеше во дното на ложата.
2. Одделна единица во организацијата на слободните ѕидари.
Англиски: lodge Албански: degë shoqate
Примери:
Масонска ложа.