а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ложач

мн. ложачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги ложи големите печка во фабричките погони, парни котли, локомотиви и други такви слични уреди.
Англиски: stoker
Употреба: Архаизам
Примери:
Беше ложач на локомотива.
Од погонот излезе исцрнетиот ложач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи