а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоест

лоестиот
Вид збор: Придавка
Што е заситен со лој, што е мрсен.
Англиски: greasy
Примери:
Пресече од лоестото овчо месо.
Сркаше од лоестата манџа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи