а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоен

лојни
Вид збор: Придавка
1. Што е од лој.
Примери:
На масата гореше лоена свеќа.
2. Што излачува лој, што се однесува на лој.
Примери:
Лојни жлезди.
Лојни наслаги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи