а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоеница

мн. лоеници
Вид збор: Именка, женски род
Свеќа направена од лој.
Англиски: stearin candle
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Во собата светеше слабо светло од лоеница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи