а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логорува

логоруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Претстојува во логор.
Англиски: camp
Примери:
Ова лето логоруваат на планина.
Логоруваат блиску до селото.
Изведенки
логорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи