а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логораш

мн. логораши
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што претстојува во логор.
Англиски: camper Албански: kampist
2. Лице што е заробено, затворено во логор.
Англиски: prisoner Албански: i robëruar në kamp përqëndrimi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи