а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логичар

мн. логичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што се занимава со изучување на логиката; научник по логика.
Албански: ai që merret me logjikë
2. Човек што размислува и расудува правилно, разумно, реално.
Албански: i logjikshëm
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи