а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логистика

мн. логистики
Вид збор: Именка, женски род
1. Проучување на функционирањето и на условите за работа на техничките средства.
Англиски: logistics Албански: logjistikë
2. Севкупен проток на материјали и енергија поврзани со финалниот производ во едно претпријатие.
Англиски: logistics Албански: logjistikë
Употреба: Економија
3. Севкупност на знаења, технички средства и подготовки за дејствување на војската.
Англиски: logistics Албански: logjistikë
Употреба: Воен термин
Изведенки
логистички прид.
логистичкиот
Пример: логистичка поддршка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи