а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логира

логираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се пријавува за влез во систем со лозинка.
Англиски: log-in
Употреба: Информатика
Примери:
Многу е едноставен начинот на кој може да проверите дали некој се логира од вашиот профил на Фејсбук.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи